Ukiyo-e

Argoca-Türkçe Sözlük sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Uçuşan dünya resimleri.

Edo dönemi Japonya’sındaki yaşamı betimleyen resimlerdir. “Uçuşan dünya”, aslında yaşamın faniliğini hatırlatmak için kullanılan bir terimdir. Fakat sonraları bu terim hazcı yaşamı ve anlık zevkleri tanımlamaya başlamıştır.

Moronobu Hishikawa ilk ukiyo-e’yi 1670’de tahta kalıpla tek renk baskıyı bulduktan sonra yapmıştır. (Moronobu ayrıca ürettiği 150 resimli kitapla da bilinir.) Basım yöntemlerinin daha da gelişmesiyle bu tür baskılar 18. yüzyılın ortalarında çok popüler hale gelmiştir. Fakat pazar doydukça kalite düşmüştür.

19. yüzyılda Katsushika Hokusai ve Ando Hiroshige; canlı ve değişken yaklaşımlarıyla ukiyo-e sektörünü tekrar canlandırdılar. Meiji döneminde ara sıra Avrupa’ya gönderilen malların kaplama kağıdının üzerinde de olan ukiyo-e, Manet, Degas ve Van Gogh gibi empresyonistlerin dikkatini çekmiştir.

Günümüzde ukiyo-e, Japonyadan çok Batıda beğenilmektedir. Ancak Muro Suehiro gibi bazı manga sanatçıları çalışmalarında güçlü bir ukiyo-e duyarlılığı sergilerler. Birçok anaakım mangada ukiyo-e özellikleri görülebilir, ancak bu doğrudan etkilenmeden çok kültürel yayılmadan kaynaklanır.